Miód jako kosmetyk
29 czerwca 2023Miód krupieje
26 października 2023W naszej pasiece
Wosk nie jest głównym produktem jaki wybraliśmy, aby się z Tobą dzielić w Naszej pasiece. W produkcji bowiem nastawieni jesteśmy na miód. Jednak co roku jednak wybieramy stare, 3-4 letnie ramki – te które są już zbyt stare, „czorne”, nie prześwitują na wylot i przetapiamy je na wosk. Możesz go zatem kupić.
W tych ramkach matki niechętnie składają jaja. Co więcej komórki w tych ramkach, są już mniejsze o kawałeczek z każdym pokoleniem pszczół, jakie się z nich wykluwały. Po każdej larwie bowiem, pszczoły czyszczą komórkę pokrywając ją cieniutką warstwą wosku z kitem, aby ją zdezynfekować. Zatem pokolenia pszczół, które nie wyniosły się w porę ze zbyt starego gniazda, a przytrzymane mogą być jedynie wbrew sobie przez nieuważnego pszczelarza, potrafią być mniejsze, delikatniejsze, słabsze, a nawet niepozbawione wad rozwojowych.
Produkcja wosku
Wosk produkują pszczoły w procesie „wypacania”. Wydzielają go gruczoły woskowe 12-18 dniowych owadów znajdujące się na ich odwłoku. Następnie formują go w małe łuseczki i to z nich budują nowe plastry, zasklepiają komórki pełne miodu, naprawiają wszelkie uszkodzenia w ulu.
My zaś wytapiamy wosk w sezonie letnim przy użyciu topiarki słonecznej, a jesienią używając topiarki gazowej. Palnikiem podgrzewamy wodę, a ta parując uwalnia z plastrów wosk. Produktem ubocznym tego procesu są woszczyny, które składujemy w kompostownikach i przerabiamy na ziemię.
Składniki odżywcze i zdrowotne wosku pszczelego
Wosk pszczeli, jak podaje literatura, składa się głównie z estrów kwasów tłuszczowych i alkoholi. Występują w nim również węglowodany, barwniki, minerały i substancje aromatyczne. Chryzyna i inne składniki wosku wykazują działanie antybiotyczne. Estry i beta-karoten wzbogacają o właściwości przeciwzapalne i regenerujące. Zawarte w wosku flawonoidy działają także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W wosku odnaleźć można także skwalen, który występuje również w skórze ludzkiej i chroni przed drobnoustrojami. Wosk pszczeli to także źródło witaminy A, która m.in. pobudza i reguluje podziały komórkowe. Dodatkowo zawiera w sobie kwas palmitynowy, melisowy, masłowy, walerianowy i octowy.
Zastosowanie wosku pszczelego
Już w starożytności wosk pszczeli stanowił składnik kosmetyków i materiał do produkowania tabliczek przeznaczonych do pisania. Głównie jednak wytwarzano z niego kremy i maści. Wykorzystywany był oczywiście do produkowania świec.
Do niedawna lecznictwo produktami pszczelimi traktowano jako element medycyny ludowej, jednak dzięki rosnącej liczbie badań, na dobre wkraczają one do życia codziennego. Stanowią podstawę kosmetyków i środków wspomagających leczenie. Wosk ma również wiele zastosowań w dermatologii będąc wykorzystywany jako naturalny środek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym i odnawiającym przy leczeniu oparzeń i ran.
Można go stosować również jako gorące okłady nałożone na chore miejsca, które pobudzą krążenie krwi w tkankach, wpłyną korzystnie w leczeniu zapalenia korzeni nerwów rdzeniowych, zapalenia nerwów, mięśni i ścięgien, w tym zapalenia nerwu lędźwiowego i kulszowego oraz pourazowego zapalenia nerwów i degeneracyjnych chorób układu ruchu. Stosuje się go też w inhalacjach parowych przy leczeniu zakażeń jamy ustnej.
No i nie zapominajmy o świecach! Palenie wosku pszczelego jest zdrowe! W tym procesie powstaje duża ilość jonów ujemnych, które oczyszczają powietrze z drobin kurzu, zawiesin, pleśni, wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń. Je wszystkie utrzymuje w powietrzu właśnie ładunek dodatni. Dzięki temu palenie świecy woskowej może przynieść ulgę. Więcej przeczytasz w tekście opisującym świece w Naszych produktach.
Wosk używany jest również w przemyśle chemicznym do produkcji środków konserwujących drewno, kamień i skórę. I nadal się go stosuje!
Bezpośrednie spożycie wosku
Warto zdawać sobie sprawę, że wosk jest niejadalny, a jednak wyjątkiem są niewielkie ilości, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Mowa tu o żuciu zasklepu miodowego (który wytwarzany jest przez pszczoły z pierzgi, wosku, propolisu i miodu). Pomaga to przy zapaleniach zatok, migdałków, nosa, gardła oraz przy katarze siennym i astmie oskrzelowej. Specjalnie dlatego proponujemy Tobie miód odsklepinowy.